У СУСРЕТ СВЕТСКОМ ДАНУ БУБРЕГА
Жене и здравље бубрега
Ове године у фокус обележавања Светског дана бубрега стављени су жена и болести бубрега.
Зашто?
Особе женског пола чине 50% светске популације. Данас, од болести бубрега у свету, болује 195 милиона жена, а умре их 600.000 хиљада. Последњих година тренд оболевања жена од хроничних болести бубрега расте и износи 14%, што је за 2% више од мушкараца.
Мали број жена зна да су њихови бубрези један од најзначајних органских система за одржање њиховог здравља.
Шта их разликује од мушкараца?
Популација жена поред традиционалних фактора ризика, изложена је и утицају специјалних фактора и слободно можемо да тврдимо да је сваки период у животу жене специфичан по ризицима које носи за појаву болести бубрега. Од специјалнх ризик фактора за настанак болести бубрега посебно су значајни: рано започињање полног живота, контрацепција, трудноћа и рађање.
Упале мокраћних путева су најчешће болести уринарног тракта код жена. Јављају се већ у првим годинама живота, а најчешће су у периоду трудноће и као компликацију могу да дају хроничну бубрежну слабост. У трудноћи, стања као што су хипертензија, преклампсија и еклампсија могу да доведу до тешких, чак иреверзибилних оштећења бубрега. Такодје претходне, најчешће непрепознате примарне болести бубрега могу бити главни ризик за компликације у трудноћи.
Код жена су чешће и имунолошке болести и оне могу да воде у хронична оштећења бубрега, као и настанка хроничне бубрежне слабости.
Посебно је питање компликација на другим органским системима код жена које су на дијализном програму, као и њихових могућности да постану мајке.
Жене се чешће одлучују да буду донори органа, него примаоци.
Полну неједнакост компликују и могућности контроле и раног лечења.
Шта предузети ?
Како смањити ризик и спречити кумулацију фактора ризика?
Размотрити адекватне мере превенције болести. Ако је бубрежна болест већ ту, указати на могућности успорења прогресије основне болести.
Као одржати здравље бубрега ?
Редовно контролишите Ваш крвни притисак
Проверавајте своју телесну тежину
Редовно узимајте од 1,5 до 2 литра течности (вода, чајеви, негазирани напици)
Максималан дневни унос кухињске соли сведите на 6 гр/дневно
Једите свеже воће и поврће-претходно га добро оперите
Дозирана физичка активност је неизоставни део овог програма
Контрола лекара, бар 1x годишње !
Аутор текста: Проф. др Соња Раденковић
|