Pasterov zavod

Pretraga
Ćir | Lat
Ćir | Lat
Ćir | Lat

Vakcinacije

U skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti („Sl. Glasnik RS“15/2016, 68/2020 i 136/2020), Pravilnikom o imunizaciji i načinu zaštite lekovima („Službeni glasnik RS”, br. 88/2017, 11/2018, 14/2018, 45/2018, 48/2018 i 58/2018 6/2021, 52/2021 i 66/2022) i Pravilnikom o programu obavezne i preporučene imunizacije stanovništva protiv određenih zaraznih bolesti („Sl. glasnik RS“ 65/2020 i 23/2023) u ambulanti se pružaju sledeće zdravstvene usluge: Sprovođenje preekspozicione antirabične zaštite, Sprovođenje postekspozicione antirabične zaštite, Imunizacija zaposlenih u zdravstvenim ustanovama i Imunizacija osoba na posebnom riziku.

Sprovođenje preekspozicione antirabične zaštite

Preekspoziciona vakcinacija protiv besnila sprovodi se kod lica koja su profesionalno izložena virusu besnila kao što su: laboratorijski radnici koji su neposredno izloženi virusu besnila, veterinari, veterinarski tehničari, veterinarski higijeničari, zoohigijeničari, lovočuvari, šumari i preparatori životinja, krznari (lica koja odvajaju krzno sa leševa životinja i pripremaju ga za dalju upotrebu), lica koja profesionalno dolaze u kontakt sa slepim miševima i slično.

U Institutu za javno zdravlje Niš, u okviru Odseka za imunizaciju i antirabičnu zaštitu nalazi se Ambulanta broj 39 u kojoj se sprovodi preekspoziciona i postekpoziciona antirabična zaštita povređenih osoba. U ambulanti se mogu dobiti sve potrebne informacije o besnilu a prema zvaničnim podacima referentne ustanove za besnilo u Republici Srbiji, Pasterovog zavoda iz Novog Sada.

 

Sa sobom poneti:

1. Zdravstvenu knjižicu i uput izabranog lekara za kontrolu imuniteta kod potpuno vakcinisanih osoba u periodu od dve do četiri nedelje nakonpotpune vakcinacije sa tri doze vakcine.
2. Dokaz o profesionalnoj ekspozici, potvrdu iz ustanove u kojoj radi

Usluga se ne naplaćuje!

Sprovođenje postekspozicione antirabične zaštite

Osoba koju je povredila domaća ili divlja toplokrvna životinja dolazi u Institut za javno zdravlje Niš, u Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, (prizemlje Instituta za javno zdravlje Niš, iza pisarnice). Radno vreme ambulante je od 08:00 do 14 sati.

Sa sobom poneti:

1. Zdravstvenu knjižicu i uput izabranog lekara isključivo epidemiologu Instituta za javno zdravlje Niš. Uput važi 30 dana i u tom periodu osoba je dužna da se javi epidemiologu u Institutu za javno zdravlje Niš.

2. Lični karton imunizacije protiv tetanusa ili Izveštaj lekara sa podacima o započetoj antitetanusnoj zaštiti, ili lični karton imunizacije za decu.

3. Ličnu kartu i svu medicinsku dokumentaciju koja se odnosi na zbrinjavanje povrede koju je nanela toplokrvna životinja.

4. Ukoliko je povredu nanela životinja koja ima vlasnika neophodno je doneti sledeće podatke: ime i prezime vlasnika, adresu na kojoj on živi i broj telefona. Ovi podaci se po službenoj dužnosti dostavljaju veterinarskoj inspekciji koja je nadležna da pregleda životinju i da je prati deset dana. Epidemiolog određuje zakonom definisanu meru, desetodnevnu prismotru životinje.

5. Ukoliko se odredi obavezno davanje posteekspozicione antirabične zaštite, povređeni je dužan da se pridržava šeme imunizacije koja mu se uručuje u ambulanti i da se javlja ukoliko bude dodatno pozivan. Dve nedelje posle aplikovanja poslednje doze humane antirabične vakcine, povređeni je dužan da dođe u ambulantu broj 39 gde će mu se uzeti krv iz vene za proveru imunizacionog statusa (zakonom definisana obaveza). Za ovu zdravstvenu uslugu nije potreban uput i ne naplaćuje se.

Usluga se ne naplaćuje!

Imunizacija zaposlenih u zdravstvenim ustanovama

Sprovodi se peekspoziciona i postekspoziciona aktivna i pasivna imunizacija zaposlenih u zdravstvenim ustanovama protiv sledećih zaraznih bolesti:

– virusnog hepatitisa B;
– gripa;
– malih boginja, zauški i rubele (MMR vakcinacija);
– protiv varičele;
– difterije;
– velikog kašlja;
– meningokokne bolesti;
– i drugih zaraznih bolesti.

Sa sobom poneti;

– Zdravstvenu knjižicu.
– Rezultate određivanja imunizacionog statusa (prisustva antitela u krvi) u zavisnosti od vakcine koja treba da se aplikuje.

Detaljniji podaci o vakcinama, obaveznoj i preporučenoj aktivnoj i pasivnoj zaštiti zaposlenih u zdravstvenim ustanovama mogu se naći na sledećem linku: https://www.batut.org.rs/download/SMUzaSprovodjenjeRedovneIimunizacije%202024.pdf

Usluga se ne naplaćuje!

Imunizacija osoba na posebnom riziku

Osobe koje boluju od hroničnih bolesti (neuroloških, hematoloških, imunoloških itd…) ili su imale operacije pri kojima im je odstranjen organ, neophodno je da se posle namanje 4 nedelje od intervencije sa uputom izabranog lekara i izveštajem lekara specijaliste o sprovedenom lečenju jave u ambulantu broj 39, Instituta za javno zdravlje Niš, gde će biti imunizovani određenim vakcinama prema jasno definisanom protokolu, bez plaćanja.

Sa sobom poneti:

1. Zdravstvenu knjižicu
2. Uput izabranog lekara epidemiologu Instituta za javno zdravlje Niš.
3. Otpusnu listu ili Izveštaj lekara specijaliste u kojoj je lekar napisao koje vakcine treba da budu date pacijentu koga upućuju u Institut.
4. Rezultate određivanja imunizacionog statusa (prisustva antitela u krvi) u zavisnosti od vrste vakcine koja treba da se aplikuje.

Detaljniji podaci o vakcinama, obolenjima i stanjima kada je neophodna dodatna imunizacija osoba koje su na povećanom riziku od obolevanja od zaraznih bolesti, mogu se pronaći na sledećem linku: https://www.batut.org.rs/download/SMUzaSprovodjenjeRedovneIimunizacije%202024.pdf

Usluga se ne naplaćuje!