Вакцинације
Законски оквир
У складу са Законом о заштити становништва од заразних болести („Сл. Гласник РС“15/2016, 68/2020 и 136/2020), Правилником о имунизацији и начину заштите лековима („Службени гласник РС”, бр. 88/2017, 11/2018, 14/2018, 45/2018, 48/2018 и 58/2018 6/2021, 52/2021 и 66/2022) и Правилником о програму обавезне и препоручене имунизације становништва против одређених заразних болести („Сл. гласник РС“ 65/2020 и 23/2023) у амбуланти се пружају следеће здравствене услуге: Спровођење преекспозиционе антирабичне заштите, Спровођење постекспозиционе антирабичне заштите, Имунизација запослених у здравственим установама и Имунизација особа на посебном ризику.
Спровођење преекспозиционе антирабичне заштите
Начин пружања услуге
Преекспозициона вакцинација против беснила спроводи се код лица која су професионално изложена вирусу беснила као што су: лабораторијски радници који су непосредно изложени вирусу беснила, ветеринари, ветеринарски техничари, ветеринарски хигијеничари, зоохигијеничари, ловочувари, шумари и препаратори животиња, крзнари (лица која одвајају крзно са лешева животиња и припремају га за даљу употребу), лица која професионално долазе у контакт са слепим мишевима и слично.
У Институту за јавно здравље Ниш, у оквиру Одсека за имунизацију и антирабичну заштиту налази се Амбуланта број 39 у којој се спроводи преекспозициона и постекпозициона антирабична заштита повређених особа. У амбуланти се могу добити све потребне информације о беснилу а према званичним подацима референтне установе за беснило у Републици Србији, Пастеровог завода из Новог Сада.
Са собом понети:
1. Здравствену књижицу и упут изабраног лекара за контролу имунитета код потпуно вакцинисаних особа у периоду од две до четири недеље наконпотпуне вакцинације са три дозе вакцине.
2. Доказ о професионалној експозици, потврду из установе у којој ради
Цена услуге и начин плаћања
Услуга се не наплаћује!
Најчешћа питања клијената
Спровођење постекспозиционе антирабичне заштите
Начин пружања услуге
Особа коју је повредила домаћа или дивља топлокрвна животиња долази у Институт за јавно здравље Ниш, у Центар за контролу и превенцију болести, (приземље Института за јавно здравље Ниш, иза писарнице). Радно време амбуланте је од 08:00 до 14 сати.
Са собом понети:
1. Здравствену књижицу и упут изабраног лекара искључиво епидемиологу Института за јавно здравље Ниш. Упут важи 30 дана и у том периоду особа је дужна да се јави епидемиологу у Институту за јавно здравље Ниш.
2. Лични картон имунизације против тетануса или Извештај лекара са подацима о започетој антитетанусној заштити, или лични картон имунизације за децу.
3. Личну карту и сву медицинску документацију која се односи на збрињавање повреде коју је нанела топлокрвна животиња.
4. Уколико је повреду нанела животиња која има власника неопходно је донети следеће податке: име и презиме власника, адресу на којој он живи и број телефона. Ови подаци се по службеној дужности достављају ветеринарској инспекцији која је надлежна да прегледа животињу и да је прати десет дана. Епидемиолог одређује законом дефинисану меру, десетодневну присмотру животиње.
5. Уколико се одреди обавезно давање постеекспозиционе антирабичне заштите, повређени је дужан да се придржава шеме имунизације која му се уручује у амбуланти и да се јавља уколико буде додатно позиван. Две недеље после апликовања последње дозе хумане антирабичне вакцине, повређени је дужан да дође у амбуланту број 39 где ће му се узети крв из вене за проверу имунизационог статуса (законом дефинисана обавеза). За ову здравствену услугу није потребан упут и не наплаћује се.
Цена услуге и начин плаћања
Услуга се не наплаћује!
Најчешћа питања клијената
Имунизација запослених у здравственим установама
Начин пружања услуге
Спроводи се пеекспозициона и постекспозициона активна и пасивна имунизација запослених у здравственим установама против следећих заразних болести:
– вирусног хепатитиса Б;
– грипа;
– малих богиња, заушки и рубеле (ММР вакцинација);
– против варичеле;
– дифтерије;
– великог кашља;
– менингококне болести;
– и других заразних болести.
Са собом понети;
– Здравствену књижицу.
– Резултате одређивања имунизационог статуса (присуства антитела у крви) у зависности од вакцине која треба да се апликује.
Детаљнији подаци о вакцинама, обавезној и препорученој активној и пасивној заштити запослених у здравственим установама могу се наћи на следећем линку: https://www.batut.org.rs/download/SMUzaSprovodjenjeRedovneIimunizacije%202024.pdf
Цена услуге и начин плаћања
Услуга се не наплаћује!
Најчешћа питања клијената
Имунизација особа на посебном ризику
Начин пружања услуге
Особе које болују од хроничних болести (неуролошких, хематолошких, имунолошких итд…) или су имале операције при којима им је одстрањен орган, неопходно је да се после намање 4 недеље од интервенције са упутом изабраног лекара и извештајем лекара специјалисте о спроведеном лечењу јаве у амбуланту број 39, Института за јавно здравље Ниш, где ће бити имунизовани одређеним вакцинама према јасно дефинисаном протоколу, без плаћања.
Са собом понети:
1. Здравствену књижицу
2. Упут изабраног лекара епидемиологу Института за јавно здравље Ниш.
3. Отпусну листу или Извештај лекара специјалисте у којој је лекар написао које вакцине треба да буду дате пацијенту кога упућују у Институт.
4. Резултате одређивања имунизационог статуса (присуства антитела у крви) у зависности од врсте вакцине која треба да се апликује.
Детаљнији подаци о вакцинама, оболењима и стањима када је неопходна додатна имунизација особа које су на повећаном ризику од оболевања од заразних болести, могу се пронаћи на следећем линку: https://www.batut.org.rs/download/SMUzaSprovodjenjeRedovneIimunizacije%202024.pdf
Цена услуге и начин плаћања
Услуга се не наплаћује!