Основна правила узимања и достављања узорака коже и аднекса за миколошке анализе
Упутство за узорковање и достављање узорка/скарификата површних промена на кожи и аднексима на миколошку анализу
Читав поступак узимања материјала треба обавити под стерилним условима, како би се узорак и лабораторијски радник заштитили од контаминације/инфекције.
Материјал треба узети правилно са одговарајућег места промене (код свих промена на кожи, нокту, материјал се узоркује са периферије осим код Pityriasis versicolor инфекције, када се препоручује узорковање из централног дела промене).
Материјал треба узети пре започете емпиријске терапије.
Материјал се узоркује одговарајућим инструментима (кирете, турпије, ножићи, маказе), који не смеју да буду оштри.
Количина узоркованог материјала мора бити адекватна и довољна за све анализе.
Уз узорак треба послати податке о клиничком налазу и пацијенту.
Длаке са косматог дела главе могу се узорковати применом Wood-ове лампе, јер гљивама измењена длака флуоресцира када се изложи UV светлу (длаку је најбоље скратити маказицама на 1-2 цм изнад нивоа коже, а остатак ишчупати пинцетом). У случају дубоких трихофитија, са гнојним променама на капилицијуму, материјал се узима брисом.
У случају слабе десквамације, препоручује се поступак исчеткавања (стерилном четком, четкицом за зубе или масирањем темена пластичним јастучићима) због боље десквамације темена, а сходно томе и успешније дијагностике.
Једна од препорука, уколико је то могуће, је да материјал треба засејати на хранљиве подлоге одмах по узорковању, а уколико је то неизводљиво, онда се материјал брзо транспортује, у периоду до два сата; Скарификати и длаке морају бити транспортовани у сувим стерилним посудама, бочицама, Петри шољама или ковертама, које се убацују у стерилне пластичне кесе ради спречавања контаминације.
Упутство за узорковање и достављање узорка из ране, улкуса, апсцеса и декубитуса на миколошку анализу
Аспирирање материјала и његов транспорт се врши у шприцу без игле који се ставља у затворену посуду.
Узорковање се може вршити и аеробним брисом (препоручује се неколико не-памучних брисева).
Напомена: брисеви отворених рана или дренирајућих лезија се не препоручују као узорци због контаминације микроорганизмима.