Пастеров завод

Претрага

Услуга доборовољног, поверљивог (анонимног) саветовања и тестирања на ХИВ и друге полнопреносиве инфекције

Саветовање је поверљив разговор између клијента и саветника. Обавља се у Саветовалишту за добровољно поврљиво саветовање и тестирање (ДПСТ) на ХИВ које обухвата две активности: саветовање и тестирање на ХИВ. Обе активности су добровољне и никада се ХИВ тест не ради без претходног саветовања. Саветовање је неопходно пре и после тестирања, без обзира на добијени резултат (позитиван или негативан). Процес саветовања укључује процену личног ризика преношења ХИВ-а и омогућава промену ризичног понашања. Уз сагласност клијента може се проширити и на брачне другове, сексуалне партнере и остала лица која су клијенту важна (чланове породице, пријатеље). У Саветовалиту клијету се пружа емоционална и социјална подршка, помоћ да сазна свој ХИВ статус и омогућава рани приступ третману и медицинској нези. 

Пријем клијента

Клијент долази у Саветовалиште на лични захтев, без упута, личних карата или здравствених књижица. Саветовалиште се налази улазном холу зграде Института за јавно здравље Ниш и на располагању је клијентима у периоду од 8 до 13 часова сваког радног дана. Информације о раду Саветовалишта и услугама можете добити на телефон: 018 4 539 539

Саветовање

Након упознавања са клијентом, саветник истиче поверљивост разговора и објашњава процес саветовања (шта ће тог дана радити). Наглашавају се разлози за тестирање и истражују ризици. У ризике спадају: ризичан сексуални однос (клијента и партнера), силовање, интравенско коришћење дрога (клијента и партнера), примљена крв и крвни деривати, трансплатација, потенцијално нестерилне процедуре (тетовирање, пирсинг, ињекција), акцидент код здравствених радника. Саветовање се спроводи и са трудницама, уколико гинеколог у Дому здравља није њен саветник.

Истражује се време које је протекло од последњег излагања ризику (”период прозора“). Проверава се колико особа зна о ХИВ-у и АИДС-у. Објашњава се значај теста и упознаје са процедуром тестирања. Разговара се о будућој превенцији и смањењу/елиминацији ризичног понашања.

Након обављеног разговора, уколико постоји ризично понашање и ризик за узимање ХИВ-а и других полно преносивих инфекција, клијент се упућује на лабораторијско тестирање под шифром. Саветник се договара са клијентом о времену поновног доласка у Саветовалиште, када ће му саветник саопштити резултат анализе и обавити саветовање-разговор после тестирања.

Лабораторијско испитивање и саопштавање резултата клијенту

У лабораторији се клијенту узима узорак крви за лабораторијско испитивање. Ако се тестирањем пронађу антитела, тест је позитиван. Пре него што се клијенту саопшти резултат, анализа се понавља. Након потврдног Wестерн Блот теста, који се ради у лабораторији Института за заштиту здравља, искључиво клијенту се саопштава резултат анализе.

Поверљиво саветовање и тестирање на ХИВ је БЕСПЛАТНО и могуће га је обавити сваког радног дана у Институту за јавно здравље Ниш, у периоду од 8 до 13 часова.

Питање клијената: Како се може утврдити да је неко заражен ХИВ-ом?

Одговор ИЗЈЗ: Тестирање је једини начин да се утврди да ли је неко заражен вирусом и требало би да представља саставни део бриге о здрављу сваког појединца, посебно ако се ризично понаша. Благовремено откривање ХИВ инфекције омогућава благовремено лечење, квалитетан и дуг живот, као и заштиту других и спречавање преношења ХИВ-а са мајке на бебу.

Питање клијената: Како се ХИВ најчешће преноси?

Одговор ИЗЈЗ: ХИВ се преноси на следеће начине

Сексуалним односом без заштите тј. без кондома (вагинални, анални и орални секс),
Са заражене мајке на дете (у току трудноће, порођаја и дојења),
Разменом игала и шприцева код интравенске употребе наркотика.

Питање клијената: Како се ХИВ не може пренети?

Одговор ИЗЈЗ: ХИВ се не може пренети на следеће начине

Боравком у истој просторији: социјалним контактом као што је разговор, поглед, дружење…,
Додиром тј. контактом, као што је руковање и загрљај,
Кашљањем или кијањем, преко зноја или суза,
Пољупцем у образ,
Коришћењем истог купатила или тоалета,
Коришћењем исте чаше/шоље или истог прибора за јело, нити конзумирањем хране коју је припремила ХИВ позитивна особа,
Коришћењем исте постељине или пешкира,
Контактом са предметима на јавним местима (телефонска говорница, држачи у јавном превозу…),
Коришћењем истог базена или сауне,
Преко животиња или убодом инсеката (комарци, крпељи…),
Конзумирањем хране коју је припремила ХИВ особа.